شرایط صدور برگ اجرایی مالیات

برگ اجرایی مالیات

برگه اجرایی مالیات یکی از انواع اوراق مالیاتی است که پس از “صدور برگ قطعی مالیات ” صادر می شود. اجرائیه مالیاتی، از منظر قانونی، سندی است که مبنای توقیف اموال و دارایی مودی مالیاتی به شمار می رود.

ذکر و بازنشر نوشتارهای ساوایران منحصراً با قید نام و همراه با پیوند سایت ساویران مجاز است.

برگ اجرایی مالیات چیست

ورقه مالیاتی “(برگه مالیاتی) است که به موجب آن، نوع مالیات، مبلغ مالیات، سال مالیات، مبلغ پرداخت شده مالیات تا قبل از صدور برگ اجرایی و جریمه مالیاتی متعلقه درج و به مالیات دهنده ابلاغ می گردد.

مبنای قانونی صدور برگ اجرایی مالیاتی

ماده ۲۱۰ قانون مالیاتهای مستقیم مبنای قانونی صدور برگ اجرایی مالیاتی است. برابر ماده ۲۱۰ قانون مالیات های مستقیم، هر‌گاه مالیات دهنده برای پرداخت مالیات قطعی شده خود ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ برگ قطعی، اقدامی انجام ندهد اداره امور مالیاتی با صدور و ابلاغ برگ اجرائیه مالیاتی، زمینه را برای توقیف اموال مودی مالیاتی فراهم خواهد کرد.

برگ قطعی مالیات چیست؟

برگ قطعی مالیات یکی از انواع اوراق مالیاتی است که پس از قطعیت یافتن مالیات، به وسیله اداره امور مالیاتی، صادر و به مالیات دهنده ابلاغ می گردد.

قطعیت مالیات

قطعی شدن مالیات ممکن است ناشی از عدم اعتراض مودی مالیاتی به برگ تشخیص مالیات یا ناشی از طی شدن فرایندهای قانونی اعتراض به برگ تشخیص مالیات و نهایی شدن میزان مالیات تشخیصی باشد.

در هر دو صورت، پس از نهایی شدن میزان مالیات، اداره امور مالیاتی اقدام به صدور برگ قطعی مالیات می نماید.

زمان صدور برگ اجرائیه مالیاتی

برگ اجرایی مالیاتی باید پس از قطعی شدن مالیات صادر گردد. بنابراین ضرورت دارد که ابتدا مالیات مودی، قطعیت یافته باشد و سپس برگ اجرایی مالیاتی صادر گردد. صدور برگ اجرایی مالیاتی پیش از قطعیت مالیات می تواند از موجبات ابطال عملیات اجرایی مالیاتی شود.

برگ اجرایی مالیاتی باید پس از برگ قطعی مالیات صادر گردد.

شرایط برگ اجرایی مالیاتی

برگه اجرایی مالیاتی باید شرایط و مندرجات زیر را لزوماً داشته باشد:

صدور پس از قطعیت

۱- پس از قطعیت مالیات صادر شده باشد.

۲- اگر مودی مالیاتی پس از ابلاغ برگ قطعی مالیات، اقدام به پرداخت مالیات یا توافق با اداره مالیاتی برای پرداخت مالیات نموده باشد نیازی به صدور برگ اجرایی مالیاتی نخواهد بود.

ابلاغ قانونی و صحیح

۳- برگ اجرایی مالیات همانند سایر اوراق مالیاتی باید به مالیات دهنده به صورت صحیح و قانونی ابلاغ شود.

در این مورد مطالعه نوشتار ابلاغ اوراق مالیاتی برای آشنایی بیشتر توصیه می شود.

اشاره به نوع مالیات

۴- نوع مالیاتی که مالیات دهنده مکلف به پرداخت آن شده است باید در برگ اجرای مالیاتی مشخص شود.

اشاره به مبلغ مالیات

۵- مبلغ مالیاتی که مالیات دهنده مکلف به پرداخت آن است بایستی در برگ اجرایی مالیاتی به صورت دقیق مشخص شده باشد.

اشاره به مدارک پیوست

۶- مدارکی که در تشخیص بدهی مالیاتی قطعی، وارد استناد اداره امور مالیاتی بوده بایستی در برگ اجرایی مالیات مورد اشاره قرار گیرند.

اشاره به سال مالیاتی

۷- سال مالیاتی مربوط به بدهی مالیاتی مودی بایستی در برگ اجرای مالیات مشخص شود.

اشاره به مبالغ پرداخت شده

۸- اگر پیش از صدور برگ اجرایی مالیاتی، مالیات دهنده اقدام به پرداخت بخشی از بدهی مالیاتی خود نموده باشد بایستی مبالغ پرداخت شده در برگه اجرایی مالیاتی مورد اشاره قرار گیرد.

اشاره به جرایم مالیاتی

۹- علاوه بر اصل بدهی مالیاتی، جرایم مالیاتی معین شده برای مالیات دهنده نیز بایستی در برگ اجرایی مالیاتی به صورت دقیق مشخص و درج شده باشد.

نسخ برگ اجرایی مالیات

۱۰- برگ اجرایی مالیاتی بایستی در سه نسخه تنظیم شود که یک نسخه از آن در پرونده مالیاتی مودی، بایگانی و نسخه دیگر به مودی مالیاتی تحویل خواهد شد و نسخه سوم نیز پس از ابلاغ به مودی مالیاتی به امضای او رسیده و جهت ضبط در پرونده به اداره امور مالیاتی مسترد و در پرونده بایگانی، خواهد شد.

اعتراض به اجراییه مالیاتی

برگ اجراییه مالیاتی عموماً قطعی و غیرقابل اعتراض است؛ اما در صورتی که پیش از صدور برگ اجراییه، مراحل ابلاغ و اعتراض به آراء و… به درستی صورت نگرفته باشد می توان به آن اعتراض نمود.

همچنین طی عملیات اجرا و وصول مالیات، در صورت بروز اشتباه در اجرای آن می تواند اعتراض مودی را در پی داشته باشد.

در صورتی که به انتخاب وکیل مالیاتی یا مشاوره مالیاتی در زمینه برگ اجرایی مالیات، اجرائیه مالیاتی و دیگر نوشتارهای نفیسه رئیسی کیا نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده علاقه مند بودید، درخواست خود را از طریق saviran97@gmail.com ارسال یا با شماره های ۸۸۳۲۳۲۷۹ و ۸۸۳۲۱۰۸۸ تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *