مالیات ارث سپرده های بانکی چقدر است

مالیات بر ارث نسبت به سپرده های بانکی

سپرده های بانکی

ذکر و بازنشر نوشتارهای ساوایران منحصراً با قید نام سایت و همراه با پیوند سایت ساویران مجاز است.

پس از فوت شخص وراث وی موظف به تهیه لیستی از اموال و دارایی های متوفی و تسلیم آن به اداره امور مالیاتی می شوند. (در خصوص این نوع اظهارنامه در نوشتار اظهارنامه حاوی کلیه اقلام ماترک متوفی به طور مفصل توضیح داده ایم.)

سپرده های بانکی افراد(چه سپرده های قرض الحسنه و چه سپرده های جاری) و پول نقد آنها در بانکها از جمله دارایی هایشان محسوب می شود که بنا بر قانون مالیات های مستقیم ایران پس از فوت آن ها و هنگام تقسیم این سپرده ها بین وراث به آنها مالیات تعلق می گیرد.

مالیات ارث سپرده های بانکی چقدر است؟

بنابر ماده ۱۷ قانون مالیاتهای مستقیم و بند اول آن، به سپرده های بانکی شخص متوفی به نرخ ۳ درصد مالیات ارث سپرده های بانکی تعلق می گیرد.

به طور مثال اگر فردی در حساب بانکی خود یک میلیارد تومان سپرده نقدی داشته باشد، با فرض اینکه این شخص تنها یک وارث داشته باشد، هنگام نقل و انتقال این مبلغ به عنوان ارث به وی، مبلغ ۳۰ میلیون تومان به عنوان مالیات ارث سپرده های بانکی اخذ خواهد شد.

زمان وصول مالیات ارث سپرده های بانکی

مالیات ارث سپرده های بانکی در تاریخ نقل و انتقال این سپرده ها به وراث یا اشخاص دیگر أخذ خواهد شد.

نکته: در صورت وجود حساب مشترک متوفی با شخص یا اشخاص دیگر، مالیات ارث سپرده های بانکی فقط شامل سهم متوفی از این سپرده ها خواهد شد.

طبقات وراث

نرخ های یاد شده برای مالیات بر ارث سپرده های بانکی به وراث طبقه اول، یعنی به پدر و مادر و همسر و فرزند و نوه اختصاص دارد.

بر اساس تبصره دوم ماده ۱۷ قانون مالیات های مستقیم، نرخ های یاد شده در این ماده برای وراث طبقه دوم، دو برابر و برای وراث طبقه سوم، چهار برابر خواهد بود.

یعنی نرخ مالیات ارث بر سپرده های بانکی  برای وراث طبقه دوم ۶ درصد ارزش روز نقل و انتقال سپرده بانکی و برای وراث طبقه سوم ۱۲ درصد این ارزش می باشد.

در صورتی که به انتخاب وکیل مالیاتی یا مشاوره مالیاتی در زمینه مالیات بر ارث و دیگر نوشتارهای نفیسه رئیسی کیا نیاز داشتید یا به برگذاری کارگاه و دوره های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده علاقه مند بودید، درخواست خود را از طریق saviran97@gmail.com ارسال یا با شماره های ۸۸۳۲۳۲۷۹ و ۸۸۳۲۱۰۸۸ تماس حاصل فرمایید.

نفیسه رئیسی کیا

۱۳۹۷/۱۱/۱۳

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *