اظهارنامه انحلال

اظهارنامه های مربوط به انحلال شرکت

اظهارنامه های انحلال شرکت

ذکر و بازنشر نوشتارهای ساوایران  منحصراً با قید نام سایت و همراه با پیوند سایت ساویران مجاز است.

در نوشتار انواع اظهارنامه های مالیاتی در قوانین ایران خدمت بازدیدکنندگان ساوایران گفتیم که یکی از اظهارنامه هایی که مالیات دهندگان باید به سازمان امور مالیاتی ارائه دهند، اظهارنامه حاوی صورتهای دارایی و بدهی شرکت در مقطع انحلال است.

تکالیف مدیران شرکت قبل از تشکیل مجمع برای انحلال شرکت

تکالیف مالیاتی مدیران شرکت

قانون مالیات های مستقیم ایران در ماده ۱۱۴ متذکر شده است که قبل از تاریخ تشکیل مجمع عمومی یا بقیه ارکان شرکت که طبق قانون یا اساسنامه برای اتخاذ تصمیم درباره انحلال شرکت صلاحیت دارند، آخرین مدیر یا آخرین مدیران شخص حقوقی باید اظهارنامه ای که حاوی صورتهای دارایی و بدهی شرکت تا تاریخ دعوت مجمع را تهیه نمایند.

این اظهارنامه باید طبق نمونه ای که خود سازمان امور مالیاتی تهیه کرده است تنظیم شود.

اداره امور مالیاتی اظهارنامه ای را معتبر می داند که به امضاء صاحبان امضاء مجاز شرکت رسیده باشد. همچنین در صورتی که اساس نامه مقرر کرده باشد، اظهارنامه باید به مهر شرکت هم برسد.

نکته: در این ماده به لزوم امضای اظهارنامه مالیاتی بوسیله صاحبان امضای مجاز شرکت تاکید شده است. بر همین اساس، معتقدم همه اظهارنامه های مالیاتی مربوط به شرکتها بایستی لزوماً به امضای صاحبان امضای مجاز شرکت برسد.

مدیران تصفیه بعد از انحلال شرکت

پس از انحلال شرکت و انجام مراحل قانونی آن، مدیران تصفیه شرکت وظیفه دارند که ۶ ماه پس از انحلال شرکت، اظهارنامه مربوط به آخرین دوره عملیات شرکت (یعنی سال قبل از انحلال) را بر اساس ماده ۱۱۵ قانون مالیاتهای مستقیم، تهیه و به اداره امور مالیاتی تسلیم نمایند.

نکته۱: مدیران اشخاص حقوقی حق ندارند دارایی های شرکت را قبل از تصفیه امور مالیاتی آن بین خود و سهامداران تقسیم نمایند.

نکته۲: در صورتی که اظهارنامه های مربوط به مواد ۱۱۴ و ۱۱۶ قانون مالیات های مستقیم به اداره امور مالیاتی تسلیم نشده باشد، یا دارایی های شرکت قبل از تحصیل مفاصاحساب مالیاتی تقسیم شده باشد، ضامن های شخص حقوقی و کلیه کسانی که دارایی شرکت بین آنها تقیم شده مشمول پرداخت مالیات و همچنین جرایم متعلق به شخص حقوقی خواهند شد.

سوالات رایج در خصوص اظهارنامه انحلال

بنابر این:

۱- اظهارنامه های انحلال شرکت در چه زمانی باید به سازمان امور مالیاتی ارائه شود؟

الف) قبل از تشکیل مجمع انحلال شرکت

ب) ۶ ماه پس از انحلال شرکت

۲- تنظیم این اظهارنامه ها توسط چه کسانی باید صورت بگیرد؟

در مورد قبل از تشکیل مجمع انحلال توسط مدیران شخص حقوقی و در مورد پس از انحلال شرکت توسط مدیران تصفیه.

۳- عواقب عدم تسلیم اظهارنامه های انحلال چیست؟

محکومیت مدیران شخص حقوقی به پرداخت جرایم الیاتی

۴- آیا به محض انحلال شرکت می توان دارایی شرکت را بدون توجه به مسائل مالیاتی بین مدیران و سهامداران شرکت تقسیم کرد؟

خیر، قبل از تحصیل مفاصاحساب مالیاتی انجام این عمل امکان پذیر نیست.

 

 

نفیسه رئیسی کیا

۱۳۹۷/۸/۱۱

در صورتی که به انتخاب وکیل مالیاتی یا مشاوره مالیاتی در زمینه نوشتارهای نفیسه رئیسی کیا یا به تنظیم اظهارنامه انحلال شرکت نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده علاقه مند بودید، درخواست خود را از طریق saviran97@gmail.com ارسال یا با شماره های ۸۸۳۲۳۲۷۹ و ۸۸۳۲۱۰۸۸ تماس حاصل فرمایید.

2 پاسخ
 1. علی
  علی میگه:

  با سلام و درود
  چنانچه ۶ ماه پس از انحلال شرکت اظهارنامه انحلال به واحد مالیاتی ارائه نگردد و سرمایه شرکت ۱۰۰۰٫۰۰۰ ریال باشد مشمول چه میزان جریمه خواهد شد ؟
  باتشکر فراوان

  پاسخ
  • نفیسه رئیسی‌کیا
   نفیسه رئیسی‌کیا میگه:

   درود.

   عدم ارائه اظهارنامه حاوی صورت دارایی و بدهی (موضوع ماده ۱۱۴ قانون مالیات های مستقیم) برابر ماده ۱۹۵ همان قانون جریمه ای برابر با ۲ درصد سرمایه پرداخت شده آن شرکت در تاریخ انحلال را در بر خواهد داشت.
   عدم ارائه اظهارنامه آخرین دوره عملیات شرکت منحله، سبب مسئولیت تضامنی در پرداخت اصل مالیات شرکت و جرایم متعلقه خواهد بود.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *